Baner
Baner

Pančevci nezainteresovani za prvomajski protest

Izvor: Radio Pančevo, 29.4.2015.

Povodom 1. maja, Međunarodnog praznika rada, predstavnici sindikata organizovaće trodnevne skupove u Beogradu i u još nekoliko gradova Srbije. Na pet mesta u Beogradu – na Terazijama, Trgu Nikole Pašića, Slaviji, u Knez Mihajlovoj i u TC-u „Ušće”, 29. i 30. aprila, u 11 sati, počeće kampanja za dostojanstven rad. Tradicionalno, 1. maja, na Trgu Nikole Pašića, u 10.30, počeće protestno okupljanje sindikata, čiji će učesnici nakon protestne šetnje položiti cveće na spomenik Dimitriju Tucoviću. Po prvi put organizovanog prevoza 1. maja iz Pančeva ka prestonici neće biti, jer je, kako nam je rečeno u Savezu samostalnih sindikata Grada Pančeva, prethodnih godina bila mala zainteresovanost za prvomajske proteste u Beogradu.

Savez samostalnih sindikata Srbije i Ujedinjeni granski sindikati „Nezavisnost” organizovaće u Beogradu, u petak, 1. maja, protestno okupljanje radnika povodom Međunarodnog praznika rada. Predsednik UGS-a „Nezavisnost” Branislav Čanak ocenio je da će na protest doći svi oni koji u Srbiji teško žive, dok će oni kojima je dobro roštiljati. Po svemu sudeći, Pančevci spadaju u ovu drugu kategoriju ljudi, jer organizovanog prevoza iz našeg grada ka Beogradu neće biti zbog male zainteresovanosti. Mirjana Uzelac iz Saveza samostalnih sindikata Grada Pančeva navela je da kolektivnog odlaska autobusima na protest u Beogradu neće biti, već će sindikalci ići sopstvenim prevozom.

– Ove godine za Beograd ne idemo autobusima kolektivno, kako smo to ranije činili, već sopstvenim vozilima. Nažalost, pokazalo se da ljudi nisu skloni da za prvomajske praznike odlaze na protest u Beograd. Tako da su autobusi prethodnih godina išli poluprazni. Zato je doneta odluka da se ide sopstvenim automobilima – izjavila je Marija Uzelac.

Širom sveta 1. maja obeležava se Međunarodni praznik rada u znak sećanja na oko 40.000 radnika Čikaga koji su 1886. godine stupili u štrajk zahtevajući bolje uslove rada i osmočasovno radno vreme. Te davne 1886. godine radnici su, između ostalog, tražili i dobili osmočasovno radno vreme. Danas, 129 godina kasnije, radnici i dalje imaju iste zahteve, pošto se u mnogim firmama od radnika zahteva da rade šest dana u nedelji, po devet i više sati dnevno, a da pri tom za taj rad dobijaju minimalnu platu. Sindikati su, po rečima predsednika UGS-a „Nezavisnost” Branislava Čanka, samo „ukras” u Socijalno-ekonomskom savetu, jer ni o čemu ne odlučuju, a pogotovo ne učestvuju u donošenju zakona kojima se regulišu prava zaposlenih. On je upozorio da se prava radnika u Srbiji svakodnevno narušavaju i da se vlast bahato odnosi prema sindikatima. Tome u prilog, prema njegovom mišljenju, govori i najnoviji primer javne rasprave o Zakonu o zapošljavanju, gde su bez ikakvog obrazloženja odbijene sve primedbe UGS-a „Nezavisnost”.