Baner

Svetski dan radija: Petar Janjatović, Aleksandra Kovač i Kaliopi o radiju

Izvor: Radio Pančevo, RAB Srbija, 13.2.2015.

Širom planete danas se obeležava Svetski dan radija. UNESKO je proglasio ovaj praznik da bi promovisao radio kao medij i sve mogućnosti koje pruža. Radio je medij koji dopire do najširih slojeva stanovništva i može učiniti mnogo za obrazovanje, kulturni i politički dijalog, kao i pomoći ljudima u najrazličitijim životnim situacijama. U savremenom digitalnom svetu, radio ostaje najdostupniji medij koji može da se sluša u najudaljenijim uglovima planete.

Povodom 13. februara – Svetskog dana radija, pevačica i kompozitorka Aleksandra Kovač, nekadašnji muzički urednik Radio Pančeva i muzički kritičar Petar Janjatović i pevačica Kaliopi govore o radiju kao mediju, i šta on za njih znači.

Pevačica Aleksandra Kovač je povodom Svetskog dana radija u telefonskoj izjavi poručila:

– Samo slušajte radio. Slušajte muziku, ali pre svega slušajte radio.

Na pitanje šta je za nju radio, odgovorila je:

– Radio je za mene poslednji bastion na kojem možemo čuti muziku, gde možemo samo slušati muziku, jer naša čula su okrenuta sve više ka tome kako muzika izgleda, a ne kako zvuči. Radio je važno sredstvo širenja dobre i kvalitetne muzike, ali i informacija. Radio slušam najčešće ujutro – izjavila je Aleksandra Kovač.

Petar Janjatović, nekadašnji muzički urednik na Radio Pančevu, istakao je da je radio prisniji medij od televizije.

– Iako volim da kod kuće puštam sebi muziku, volim i da slušam radio jer volim da me iznenade. Kada čujem neku stariju, dobru pesmu, stvarno mi podigne raspoloženje. Drugi kvalitet radija jeste taj što nije utegnut kao televizija. Gosti mogu da budu znatno opušteniji i da se raspričaju. To je ta vrsta nepretencioznosti – objasnio je Janjatović.

Makedonska pevačica Kaliopi ocenila je da je radio prijatelj jer ispunjava potajne želje.

– Ne moramo direktno komunicirati... A daje mir i spokoj duši kao nijedan drugi medij. Radio je najmoćniji medij – navela je Kaliopi.

Na pitanje da li radio ima budućnost, Kaliopi je rekla:

– Ako smo odlučili da pokopamo sve što je suština naše ljudskosti, a društvo ide u tom pravcu, radio ide u suprotnom. Stvar je u tome kako zadržati te dobre stvari. 

UNESKO je utvrdio Svetski dan radija 2011. godine i to baš zato što je 13. februara 1946. godine prvi put emitovan program Radija UN. Nikola Tesla je jedan od pronalazača radija, on je prvi predstavio principe radija i prenos signala na velike daljine.