Baner
Baner

Objavljena lista licenciranih lekara

Izvor: „Beta”, Radio Pančevo, 30.10.2015.

Na sajtu Lekarske komore Srbije (LKS), od ove nedelje nalazi se lista licenciranih lekara. Za sada nije rešeno pitanje objavljivanja podataka o tome da li je neki lekar kažnjavan, osuđivan ili mu je izrečena disciplinska mera. Direktorka LKS-a Vesna Jovanović navela je na konferenciji za novinare u Beogradu da više od hiljadu lekara na nivou Lekarske komore Beograda nema uslova da obnovi licencu, dok je u drugim regionalnim komorama taj broj lekara nešto manji, ali prelazi pet odsto.

„Na listi se nalazi ime i prezime lekara, broj licence, nastavno-naučno zvanje, dan izdavanja licence, specijalnost i period važenja licence”, izjavila je direktorka Lekarske komore Srbije Vesna Jovanović, a prenosi „Beta”.

Ona je rekla da se razgovaralo o tome da li objavljivati podatke o tome da li je neko kažnjavan ili osuđivan, kao i da li mu je izrečena neka disciplinska mera.

„Nadam se će objavljvanje liste doprineti podizanju transparentnosti zdravstvenog sistema”, istakla je Jovanovićeva.

Srbija se nalazi, precizirala je Jovanovićeva, na nezavidnom 33. mestu od ukupno 36 zemalja rangiranih po Evropskom potrošačkom zdravstvenom indeksu i da je jedan od bitnih kriterijuma za pozicioniranje na toj listi objavljivanje liste licenciranih lekara.

Više od hiljadu lekara na nivou regionalne Lekarske komore Beograda, prema preliminarnim podacima, nema uslova da obnovi licencu u skladu s pravilnikom, odnosno nije dostavilo dokaze da ima ispunjene uslove za obnavljanje licence, izjavila je Vesna Jovanović.

„U drugim regionalnim komorama je nešto manji broj, ali se to svodi na iznad pet odsto od ukupnog broja lekara. Možda čak i do 10, ali ako se usvoji novi pravilnik, biće liberalnije. Biće manji broj bodova, dozvoljavaće se prenošenje bodova iz godine u godinu i taj broj će se smanjiti, ali neće biti zanemarljiv”, objasnila je Jovanovićeva.

Ona je podsetila da se licence obnavjaju na sedam godina, a da bi lekari do 1. novembra trebalo da apliciraju za obnavljanje licence. Prema njenim rečima, 1. januara 2009. godine dodeljeno je 24.600 licenci, a njihov rok ističe 1. januara 2016. godine.

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka ličnosti Rodoljub Šabić napomenuo je da postoji problem da se objave podaci o krivičnim presudama za lekare jer postoji jaka zakonska prepreka. On je naglasio da bi takav podatak mogao da se objavi jedino uz pristanak osuđenog, što je, kako je ocenio, pravni nonsens jer tu zakonsku odredbu svakodnevno krše sudovi i tužioci. Šabić je izrazio nadu da će biti usvojen model zakona o zaštiti podaka o ličnosti, koji je podneo Vladi Srbije pre godinu dana.

„Naravno da nikada nećemo objavljivati sve presude protiv osuđenih lekara, ali je i te kako relevantno da li je pod uticajem alkohola lečio pacijenta ili da li je primao mito”, kazao je on, i dodao da je zabrinjavajući kompletan odnos prema zaštiti podataka ličnosti u Srbiji.

Izvršna direktorka Udruženja građana „Srbija u pokretu” Nataša Čorbić kazala je da objavljivanje liste licenciranih lekara znači da će građani Srbije lako moći da se informišu o tome da li njihov lekar ima licencu za rad, jer posedovanje licence i dozvole za rad znači da je lekar stručan, sposoban, kvalifikovan da leči, kao i da je dostojan obavljanja te profesije.

Ona je navela da je time ostvaren prvi cilj ovog udruženja, a da je drugi cilj da se na listi objavi i informacija o tome da li je određeni lekar sudski osuđivan.