Baner
Baner

Japanci ispituju zagađenje u Pančevu

Izvor: Radio Pančevo, 6.3.2014.

Predstavnici gradske vlasti danas su potpisali Sporazum s Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju i Hemijskim fakultetom iz Beograda, u sklopu programa partnerstva za podizanje kapaciteta za analizu i mera smanjenja dugotrajnih organskih zagađujućih supstanci. U ime Japanske kancelarije za međunarodnu saradnju sporazum je potpisao Toši Aba, u ime Grada većnik za ekologiju Vladimir Delja, a u ime Hemijskog fakulteta profesor Branimir Jovančić.

Ovim sporazumom biće realizovan važan projekat u vezi sa zaštitom životne sredine, na osnovu koga će japanska vlada pomoći pri uklanjanju organskog zagađenja iz pančevačke zemlje. Prema rečima direktora Japanske kancelarije za međunarodnu saradnju u Beogradu Tošija Abe, program će doprineti ulasku Srbije u EU i njime će biti zaštićena internacionalna reka Dunav.
– Ovaj projekat je, takođe, bitan da bi se zaštitila životna sredina i zdravlje ljudi u Pančevu, Beogradu i okolini. Važan je i za ulazak Srbije u Evropsku uniju – izjavio je Aba.
Gradonačelnik Pančeva Pavle Radanov zahvalio je narodu i vlasti Japana na podršci, ali i na svim prethodnim pomoćima.
– Sve što su narod i vlast Japana do sada poklonili Pančevu, nije učinjeno zbog promocije, već od srca, u želji da pomognu najranjivije kategorije našeg stanovništva. Mi smo im na tome zahvalni. Prošle godine je to bila značajna donacija Gerontološkom centru, čime je našim najstarijim sugrađanima olakšan boravak u ovoj ustanovi i omogućena udobnija starost. Ovaj projekat je izuzetno značajan za Pančevo, jer ćemo saznati da li je zemljište zagađeno i ako jeste, znaćemo kakve se materije nalaze u njemu. Ova aktivnost veoma je značajna jer je poznato da Srbija želi da postane deo evropske porodice, tako da je zaštita životne sredine bitan korak ka EU. Mi ćemo našu životnu sredinu, kada je u pitanju ekologija, svesti na optimalne granice zagađenja – napomenuo je Pavle Radanov.
U borbi za bolju životnu sredinu veoma je značajna edukacija dece i specijalista u ovoj oblasti, istakao je potpisnik ovog sporazuma, profesor beogradskog Hemijskog fakulteta Branimir Jovančević. On je naglasio da uspostavljena saradnja s Pančevom i Japanskom kancelarijom za međunarodnu saradnju, obećava.
– To je oblast gde politika ne treba da ima ikakvog uticaja, gde svi treba da budemo jedinstveni, sa željom da popravimo stanje životne sredine. Nažalost, zaštita životne sredine je na niskom nivou i kada je u pitanju komunalni otpad, i kada je u pitanju zagađenje podzemnih i površinskih voda, zemljišta... Što se tiče Pančeva, najviše je izraženo zagađenje vazduha – precizirao je Jovančević.
Vladimir Delja, većnik zadužen za ekologiju, podsetio je da je Pančevo zbog industrije zagađen grad i da još nije poznato u kakvom su stanju voda i zemlja nakon NATO bombardovanja industrijskog kompleksa.
– Zagađenost zemljišta koje se naslanja na obalu Dunava posledica je zastarele tehnologije hemijske industrije i NATO bombardovanja. Tada je u zemlju dospela živa i oko 200.000 kubnih metara naftnih derivata je sagorelo, a veliki deo je završio u zemljištu. Hemijski fakultet će biti pionir u tom istraživanju, a podaci koje ćemo dobiti, biće dragoceni i za dalje aktivnosti – naveo je Delja.
Projekat ima za cilj da istraži trenutno stanje emisija zagađujućih materija, a biće urađene i mere sprečavanja zagađenja životne sredine. Ciljna oblast je sliv reke Dunav u Srbiji, uključujući Pančevo. U okviru projekta biće organizovana i obuka u Japanu. Takođe, biće pružena podrška administrativnim merama za kontrolu zagađenja.