Baner

Vanredna situacija zbog komaraca

Izvor: Radio Pančevo, 7.7.2014.

Gradonačelnik Pančeva Pavle Radanov proglasio je danas, u 12 sati, vanrednu situaciju na teritoriji Grada Pančeva zbog velikog broja komaraca.

Vanredna situacija je proglašena iz preventivnih razloga kako bi bila sprečena pojava groznice Zapadnog Nila.

– Odluku o proglašenju vanredne situacije na teritoriji Grada Pančeva donosim zbog sprovođenja preventivnih i operativnih mera za suzbijanje komaraca na teritoriji Pančeva, a radi sprečavanja epidemije groznice Zapadnog Nila – obrazložio je Radanov.

Zdenka Miljković iz Sekretarijata za zaštitu životne sredine navela je da je do sada pet puta urađen tretman komaraca što larvi, što odraslih, ali da broj komaraca i dalje oscilira, što nije slučaj samo u Pančevu već u celoj Srbiji, upravo zbog kišovite godine i poplava. Ona je napomenula da je vanredna situacija proglašena iz preventivnih razloga kako bi se radilo i sa građanima i kako bi se nastavili tretmani i nadzor komaraca tempom kakav je bio do sada.

– Vanredna situacija će trajati dok se brojnost komaraca ne smanji do prihvatljivog nivoa, a to je 150 odraslih jedinki u klopci za noć, a rečnih 15 do 20. Zasad, broj oscilira, negde imamo i 200 i 300, pa čak na nekim mestima broj prelazi i hiljadu i hiljadu i po. Građani ne treba da budu uplašeni, ovo je jednostavno preventivna mera da bi moglo i dalje da se reaguje pravovremeno – izjavila je Miljkovićeva.

Do sada u Pančevu nije zabeležen slučaj groznice Zapadnog Nila, ali je epidemiološka situacija nepovoljna zbog klimatskih uslova, istakla je načelnik Centra za prevenciju Zavoda za javno zdravlje Pančeva epidemiolog dr Slađana Tomić. Ona je podsetila da smo prošle godine prvi put imali epidemiju u Južnobanatskom okrugu i da smo po broju obolelih bili na drugom mestu, odmah iza Beograda, odnosno na teritoriji Srbije od ukupnog broja obolelih bilo je 40 odsto s teritorije našeg grada i 15 odsto s teritorije Kovina. Ona je naglasila da je prevencija neophodna jer su klimatski faktori uticali na pojavu većeg broja komaraca, a najveći broj je takozvanih kućnih komaraca, koji su i prenosioci ove  bolesti.

– Imamo mogućnost da dijagnostikujemo bolest, pa smo mogli i da odgovorimo zadatku. Uopšte, virus groznice Zapadnog Nila se menja, menjaju se tok i epidemiologija. Nekada je broj zaraženih ptica veći, one su prirodni izvor, pa je sasmim tim i prenosilac, odnosno komarac aktivniji u prenošenju. Menja se virus, a menjaju se i klimatski uslovi koji nam ne idu na ruku, jer doprinose da se populacija kućnih komaraca toliko poveća da stvara problem. Imamo veću ličnu odgovornost da preduzmemo mere zaštite – repelenti, komarnici, isušivanje vode u dvorištima i to da čim padne kiša, višak vode eliminišemo – precizirala je dr Tomić.