Baner

Predavanje o beloglavom supu

Izvor: Radio Pančevo, 7.5.2014.

U Gradskoj biblioteci, sutra, 8. maja, od 19 sati, biće održano predavanje „Beloglavi sup – zaštitnik biodiverziteta i očuvanje kulturološkog identiteta Balkana”. Govoriće dr Saša Marinković, docent na Biološkom institutu u Beogradu.

Beloglavi sup je najveća ptica koja živi na našim prostorima. Ugrožena je vrsta, ne samo u Srbiji već i u svetu. Beloglavi supovi naseljavaju kanjon Uvca, a manje kolonije mogu se naći i u kanjonu Trešnjice. To je ptica koja ne ubija, ne lovi plen i ne traži žrtvu. Njegova uloga u lancu ishrane je jedinstvena i nezamenjiva – isključiva hrana su mu uginule životinje, čime sprečava širenje zaraza i na taj način obavlja „prirodnu reciklažu”. O ovoj ptici i svemu što je urađeno u vezi s njenom zaštitom biće reči na predavanju, najavio je ornitolog dr Zoran Manasijević.

– Zaštita biodiverziteta povezana je s očuvanjem kulturološkog identiteta ljudi koji žive na tim terenima, govorimo o Balkanu, ne samo o Srbiji. Predavač dr Saša Marinković, s Biološkog instituta, shvatio je, baveći se i proučavajući lešinare, odnosno ovu grupu ptica koja se nalazi na vrhu lanca ishrane, da njihov broj u našoj zemlji drastično opada. Onda je pokušao s lokalnim zajednicama, gde je ova vrsta preostala, to su klisure Uvca i Trešnjice, opštine Nova Varoš i Ljubovija, nešto da uradi da bi ove ptice opstale. Na sreću, s nekih 12-13 reproduktivnih parova 1992. godine, došli smo do toga da u prošloj godini u tri kolonije imamo nekih 130-140 parova. To je višestruko povećanje i jedan od retkih pozitivnih primera ne samo na Balkanu nego i u svetskim razmerama. To se retko dešava – objasnio je dr Zoran Manasijević.

Za dve decenije sprovođenja mera zaštite beloglavog supa u Srbiji, broj jedinki uvećan je za skoro 30 puta. Od 1992. godine, kada je država zvanično proglasila zaštićena gnezdilišta beloglavog supa, broj ovih ptica porastao je s deset parova na 600 jedinki.