Baner

Oprez sa kućnom hemijom

Izvor: Radio Pančevo

Zanimljive reklame o  svojstvima kućne hemije služe da se proizvod proda , ali ne otkrivaju da su hemikalije od kojih su napravljene opasne po ljudsko zdravlje ako se ne koriste pravilno. Osnovni sastojci svakog deterdženta su benzen i slobodni radikali koji, uklanjaju prljavštinu, fleke i boju ali mogu i da oštete sluzokožu disajnih organa, i izazovu razne alergije ukoliko se predozirano upotrebljavaju, upozoravaju stručnjaci i lekari.

Veliki broj reklama nam šalje poruke da će nam, uz pomoć deterdženata, izbeljivača, omekšivača i drugih preparata, veš biti beo, mirisan i mekan, sudovi blistavi, a cela kuća besprekorno čista. Davno je zaboravljno da su naše bake kamenac čistile limuntusom i sirćem, a skoro da smo zaboravili na domaći sapun koji je bio bez mirisa, pravio se od stare svinske masti i kamene sode, a tako lepo prao. Danas, glavna komponenta svakog praška je benzen koji se dobija preradom nafte, i potencijalno može da utiče na zdravlje ljudi.

Preterana upotreba ili prevelike doze lako mogu izazvati alergijske reakcije, što nam je potvrdio i Dr. Staniša Bauman, dečiji pulmolog, koji preporučuje roditeljima da nestavljaju previše omekšivača na dečiju odeću jer se može desti da im ti mirisi smetaju, a ujedno mogu da izazovu kijavicu, svrab i crvenilo na koži, posebno kod dece koja su skolna alergijskim reakcijama. Takođe u blizini dece netreba sušiti veš jer isparenja i jaki mirisi mogu da izazovu opstruktivno stanje, dodaje dr. Bauman.

Najviše su u kontaktu sa hemijskim preparatima pripadnice lepšeg pola, pa smo pitali naše sugrađanke da li su primetili da im deterdženti koje koriste izazivaju neželjene reakcije. Trude se da smanjuju količunu i da ne preteruju kada su u pitanju hemijski preparati, ali od toga se ne može pobeći, rekle su nam Pančevke.

Pošto ih već nije moguće izbeći, deterdžente i ostala sredstva za pranje i čišćenje treba pravilno koristiti. Istina, uputstva o doziranju nekada su štampana toliko sitnim slovima da ih je nemoguće pročitati. Ipak budite oprezni. Ne očekujte da na prljavštinu deluju baš kao na reklami i nemojte se truditi da takve efekte postignete povećavanjem doze jer je ne moguće da sudovi i veš budu beli kao na slikama, a kako lekari kažu nije preporučljivo ni previše udistati mirise omekšivča koji se koriste uglavnom za odeću, peškire i posteljinu.