Baner

Grad razmatra upotrebu biomase za grejanje

Izvor: Radio Pančevo                                                                      11.12.2012.

U zimskom periodu, pored industrije i saobraćaja, značajan zagađivač vazduha u Pančevu su i individualna ložišta, izjavio je većnik za ekologiju Vladimir Delja.  Tako je i ove zime.

Koncentracija čađi je i sinoć premašila dozvoljene koncentracije, naročito na Misi. Alternativno rešenje za godine koje dolaze jeste upotreba biomase za grejanje, čime će se baviti Tim za energetsku efikasnost grada.

 

 

U poslednjih nekoliko dana, otkako je veoma hladno u Pančevu, kvalitet vazduha jeste nešto bolji nego ranije, ali je uočeno da je povećana koncentracija čađi u vazduhu. Vladimir Delja, član Gradskog veća zadužen za ekologiju gostujući u jutarnjem programu radio Pančeva kaže da je taj problem najprisutniji na Misi.

-         Imamo nešto povećane čestice čađi, te čestice produkutuju i industrija, ali i individualna ložišta tamo gde ne koriste gas kao energent, pre svega na Misi ali i u drugim delovima grada gde su kuće. I po gradskom monitoringu i po merenjima Zavoda za javno zdravlje beleže se tamo nešto povećane vrednosti. Imali smo 200 mikrograma po kubnom metro čestica sinoć I uprkos vremenu koje ne bi trebalo da dozvoli česticama da se šire, ipak ih ima. Da je vreme drugačije bile bi i daleko veće koncentracije što pokazuje da intenzivno loženje utiče zajedno sa industrijom na vazduh, kaže Delja.

Kako bi kvalitet vazduha i zimi bio bolji, gas je bio poželjan energent. Njegova visoka cena uticala je da i u onim delovima grada i naseljenim mestima gde su se ljudi do sada i grejali na gas, prelaze sada na čvrsta goriva upravo zbog visoke cene gasa. Vladimir Delja kaže da se sada i kod razmatraju alternativne mogućnosti za ekološki prihvatljivije energente.

-         Kao alternative se sada javljaju novi energenti i oni počinju da se koriste. To je pre svega biomasa koja ima energetsku vrednost sličnu uglju, a daleko manje ugljen dioksida i ugljen monoksida emituje u atmosferu pa samim tim i manje zagađuje, a proizvodi iste efekte. Ostaje pre svega na gradu da razvije mogućnost upotrebe ovih energenata, pre svega kroz JKP Grejanje a da taj sistem koji razvijemo omogući i građanima da se snabdevaju ovim energentima u vidu briketa, peleta i slično, kaže Delja.

Grad Pančevo je član Balkanneta, to je organizacija koju podržavaju nemačka Vlada i GIZ, kao organizacija nemačke vlade koja se bavi upravo finansiranjem i sufinansiranjem projekata u oblasti ekologije, a pre svega u oblasti obnovljivih izvora energije. Gasna kriza od pre dve godine i cena gasa uticali su da se u Zapadnoj Evropi razmišlja o obnovljivim izvorima energije, a Vladimir Delja kaže da bi Pančevo bilo jedno od prvih gradova koji prate ovu temu i sprovode određena istraživanja.

-         Tako da smo uradili jedno preliminarno istraživanje koje nije studija izvodljivosti, ali može da koristi da sagledamo mogućnosti naše I otprilike Pančevo I okruženje od oko 50 kilometara u prečniku od mesta gde bi se koristili ti energenti raspolaže sa ogromnim količinama. Negde oko 550 hiljada tona biomase različitih vrsta uz mogućnost upotrebe I nešto komunalnog, pa čak i animalnog otpada. To je jedna varijanta. Druga varijanta je isključiva upotreba ostataka strnih žita. U svakom slučaju ova količina je takva, samo da ilustrujem, da bi se u potpunosti preorjentisala toplana Kotež na biomasu potrebno je godišnje 50 hiljada tona biomase. A mi godišnje imamo na raspolaganju 550 hiljada tona. To jasno govori o mogućnostima da praktično kompletno grejanje daljinsko ubuduće funkcioniše uz upotrebu biomase, a da ostatak takođe prerađujemo I koristimo, odnosno pružimo mogućnost i građanima da koriste ovaj energent, objasnio je Delja.

Zato je gradska uprava u Pančevu ponovo aktivirala Tim za energetsku efikasnost  koji okuplja stručnjake najrazličitijih profila kako bi se razmotrile sve mogućnosti upotrebe biomase za grejanje, ali i ostale vidove uštede energije. Delja kaže da je za Pančevo dobro to što je Nemačka vlada raspoložena da sufinansira sve gradove, članice Balkanneta, koji su već obezbedili neke projekte u oblasti energetske efikasnosti. Pančevo je za sada jedini grad koji u toj organizaciji već ima spreman projekat u toj oblasti.