Baner

Dunav u Srbiji još uvek nije zagađen nakon izlivanja mulja u Mađarskoj

    Pančevo  /Izvor: Radio Pančevo

Dunav u Srbiji nije zagađen, posle ekološke katastrofe u Mađarskoj, izjavio je ministar ekologije Oliver Dulić. Nema opasnosti po ljudske živote, poručuju iz Sektora za vanredne situacije. Za danas je najavljena kontrola kvaliteta vode na Dunavu kod Bezdana.

U Mađarskoj je zabeležen prvi slučaj pomora ribe zbog toksičnog mulja koji se pre tri dana izlio iz fabrike aluminijuma na zapadu zemlje, a spasioci se trude da umanje razmere katastrofe. Evropska komisija nudi pomoć, a Srbija i Hrvatska počinju neprekidnu kontrolu vode u Dunavu.

 

Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja Srbije u koordinaciji sa Republičkim hidrometeorološkim zavodom, nadležnim za praćenje kvaliteta vodotokova, pojačaće monitoring kvaliteta voda reke Dunav na ulasku u Srbiju kod Bezdana. Dunav u Srbiji za sada nije zagađen, posle ekološke katastrofe u Mađarskoj, izjavio je ministar ekologije Oliver Dulić.

"Situacija se prati iz minuta u minut. Pojačali smo monitoring na ulazu Dunava u Srbiju, a sarađujemo i sa mađarskim vlastima. Nema podataka da je Dunav zagađen, a ako do toga dođe obavestićemo javnost i nadležne institucije i preduzeti sve neophodne mere", naveo je Dulić.

Ukoliko se monitoringom kvaliteta vode Dunava utvrdi da je došlo do pojave bilo kakve zagađujuće materije, na prvom mestu aluminijuma, Ministarstvo će sa drugim nadležnim organima o tome odmah obavestiti javnost i preduzeti sve neophodne mere.

Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja Republike Srbije kontaktiralo je Ministarstvo nadležno za poslove životne sredine Republike Mađarske i zatražilo sve relevantne podatke o pomenutom akcidentu.

Načelnik Sektora MUP-a Srbije za vanredne situacije Predrag Marić izjavio je juče Tanjugu da je za danas zakazano uzorkovanje Dunava kod Bezdana, nakon čega će se utvrditi mere koje treba preduzeti, ali ipak ne očekuje da će Srbija imati većih problema.

"Veoma je važno da nam mađarska strana dostavi tačan sastav te otrovne materije, o kome još nemamo informacije. Uz te podatke, kao i rezultate uzorkovanja Dunava, odredićemo mere koje treba preduzeti", naveo je Marić.

"Ostaje da se vidi šta će biti kada se sazna sastav materije i rezultati uzorkovanja, a mora se uzeti u obzir i činjenica da postoji 340 kilometara vodnog puta od mesta izlivanja do Bezdana", rekao je o Marić.

Marić je rekao da će nakon izlivanja mulja, verovatno, doći do ekološkog incidenta koji će ugroziti floru i faunu Dunava, ali da životi ljudi nisu ugroženi.

Predsednik Odbora Skupštine Srbije za zaštitu životne sredine Čedomir Jovanović zakazao je za danas sednicu tog tela radi razmatranja mogućeg zagađenja Dunava i pronalaženja mera za sprečavanje negativnih posledica.