Buka iz kafića i splavova „po ušima” građana

PANČEVO, 16. jul 2014. (TV Pančevo) – Buka iz ugostiteljskih objekata i zloupotreba Odluke o radnom vremenu, to su problemi sa kojima se suočavaju stanovnici koji žive u blizini splavova i kafića, ali i gradska vlast. Buku mogu da mere samo agencije sa licencom. A sa druge strane, sve češće su zloupotrebe Odluke o radnom vremenu, pošto vlasnici ugostiteljskih objekata, uz prijavu i 4.000 dinara, odjednom postaju noćni klubovi koji rade do 4 sata ujutru. Zbog toga u gradskoj vlasti najavljuju izmenu Odluke o radnom vremenu.

Nisu građani jedini koji imaju problem sa bukom iz ugostiteljskih objekata. Vlasnik restorana „Šajka” Bojan Gerstner suočava se stalno sa preglasnom muzikom od kolega sa susednih splavova. Zbog toga gosti u „Šajci” ne mogu ni da čuju tamburaše koji im sivraju pred nosom, kaže Bojan Gerstner.

- To ne smeta meni lično, već mom poslovanju. Nisu svi splavovi aktivni, ali vikendom postaje neizdrživo. Moji gosti, da bi na miru večerali, moraju da uđu unutra zbog buke sa splavova, kazao je Bojan Gerstner, vlasnik „Šajke”.

Zakon propisuje da vlasnicima, ako prave preveliku buku, preti prekršajna prijava, novčana kazna i do milion dinara, kao i zabrana rada u trajanju od tri do šest meseci. Ali, takvih slučajeva nije bilo. Između ostalog, zato što do Sekretarijata za zaštitu životne sredine nije ni stigla nijedna prijava za preglasnu muziku iz ugostiteljskih objekata. Žalbe su stizale samo na glasnoću koja dolazi iz privrednih objekata. Ali, ni u tim slučajevima Sekretarijat ne meri nivo buke, nego ovlašćena inistitucija.

- Naši sugrađani misle da imamo aparat za merenje, što nije slučaj. Zakon je definisao da to može da radi samo stručna kuća. Meri se aparatom, dolazi dvoje-troje stručnih lica, jedni su kod izvora buke i kontrolišu koliko su muzički uređaji pojačani. Imamo situacija da građani prijave, izmeri se, ali oni tvrde da je pre merenja bilo daleko jače. Znači, jedna ekipa je u lokalu, a druga kod podnosioca prijave, uz to da na stanu ili kući budu zatvoreni i prozori i vrata, rekla je Biljana Đordan iz Sekretarijata za zaštitu životne sredine.

Do izjave iz Komunalne policije o tome koliko su se bavili bukom i da li su imali prijave, nsimo mogli da dođemo. Te su nam posle zahteva po Zakonu o dostupnosti informacija od javnog značaja poslali izveštaje o radu od 2011. godine. Na pitanje da li su tražili da se splav „Rok ’N’ River”, koji je gradski, premesti, odgovorili su odrično. Po saznanjima Televizije Pančevo, ipak je o tome bilo reči na sastanku kod gradonačelnika, jer ovaj splav treba da pređe u ruke Doma omladine, koji vikendom organizuje koncerte. Za sada premeštanja, koliko znamo, ipak neće biti. U svakom slučaju, splav „Rok ’N’ River” pokrenuo je prvi put obziljnu priču i o buci sa susednih privatnih splavova.

- Nije dozvoljeno uznemiravati građane koji rade i žive u susedstvu. To podrazumeva organizaciju muzičkih manifestacija ili drugih sadržaja, koje se sprovode u objektima. Oni moraju voditi računa o buci. Ono što inspektor i Komunalna policija mogu da urade jeste to da, ukoliko ima prijava, izađu na teren i nalože da se smanji nivo buke. Nivo buke se se uočava ličnim uvidom, odnosno na licu mesta, kazao je Milovan Ćirović, šef Gradske inspekcije.

Po izveštajima i iz Komunalne policije, nakon prijava, kontrolisano je uglavnom njihovo radno vreme. Ali, pred nadležne službe isprečio se još jedan problem. Spas od buke građani često ne mogu da nađu čak ni posle ponoći ili jedan sat noću, iako bi do tada trebalo da rade ugostiteljski objekti. Vlasnici su se dosetili da iskoriste jedan član iz gradske Odluke o radnom vremenu ugostiteljskih objekata, koji dozvoljava da običan kafić ili splav postane noćni klub, koji radi do 4 sata ujutru, ako prijave skup i plate 4.000 dinara. I tako stalno slave svadbe, rođendane, krštenja… O tome svedoči i Komunalna inspekcija.

- Nije u našoj nadležnosti da to procenjujemo. To procenjuje Sekretarijat za privredu i ekonomski razvoj. Na osnovu njihovih procena, izdaju se i rešenja. Mi samo tražimo da li ima rešenja o produženom radnom vremenu, a ako imaju, mi to moramo poštovati, kazao je Ćirović.

Zbog toga, najavljuje član Gradskog veća Predrag Patić, promeniće se ovaj deo Odluke o radnom vremenu ugostiteljskih objekata.

- Jasno je da se Odluka o radnom vremenu zloupotrebljava. Čak se i iznosi koji treba da se uplate ne uplaćuju. Pravi problem se pravi ljudima koji legalno posluju, pre svega mislim na registrovane noćne klubove. Nije jednostavna razlika među njima i kafićima i splavovima. Noćni klubovi moraju biti mnogo opremljeniji od kafića i izisukju veća ulaganja. Zakon se ovako izigrava, navodi Patić.

Iako promena ove odluke neće biti popularna, treba voditi računa i o tome da kafići i splavovi nisu ni opremljeni kao noćni klubovi, pa su i nebezbedni – bez dva ulaza, potrebne protivpožarne zaštite… Buka bi možda mogla da bude i manji problem.

- Mislim da bi bilo bitno pre svega da se Zakon poštuje, da se poštuju oni koji imaju uslove da se bave noćnim klubovima. Pre svega, treba voditi računa i o sigurnosti, da se ne desi tragedija kao u Novom Sadu u diskoteci „Kontrast”, gde je život izgubilo mnogo mladih ljudi, poručio je Predrag Patić.